Czy znasz ten specyficzny ból mięśni po treningu – szczególnie po dłuższej przerwie lub zbyt intensywnym wysiłku fizycznym? Wejście po schodach przestało być takie oczywiste, a nawet masz problem z tym, żeby z łatwością wstać z krzesła?
To nic innego jak wołanie Twojego organizmu o potrzebę regeneracji!
Sprawdź jak bez wychodzenia z domu możesz zapewnić sobie doskonały sposób na po treningowy ból mięśni.
Rób to co kochasz!
Lubisz przebywać na świeżym powietrzu i spędzać czas na łonie natury? Jeśli to dla Ciebie przestrzeń, w której nabierasz dystansu i odpoczywasz od natłoku myśli i obowiązku – to mamy dobre wieści! Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym decydując się na spacery, nordic walking lub bieganie w pobliskim parku czy lesie. Zawsze możesz zabrać ze sobą drugą osobę lub… kochanego czworonoga.
Lubisz podnosić ciężary, a wykonywanie kolejnych powtórzeń burpees sprawia Tobie frajdę? W takim razie trening funkcjonalny jest zdecydowanie dla Ciebie! Możesz znaleźć swoje miejsce w siłowni, domu lub… na świeżym powietrzu. Często błędnie uważamy, że potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, aby wykonać wartościowy trening. Nic bardziej mylnego! Obciążenie własnego ciała jest wystarczające szczególnie dla początkujących osób.
Być może jesteś osobą, która potrzebuje wyciszenia i relaksu – jeśli tak to świetnie sprawdzą się zajęcia z jogi. Być może w miejscu Twojego miejsca zamieszkania jest przestrzeń, w której można praktykować swoich sił pod okiem certyfikowanego nauczyciela. Jeżeli nie – nic straconego! W Internecie jest mnóstwo dostępnych filmów, które możesz wypróbować nie wychodząc z domu.
A co powiesz na to, aby w końcu spełnić swoje marzenie i nauczyć się tańczyć? Może chcesz wspólnie pobawić się ze swoją przyjaciółką na zajęciach z zumby? Daj upust swoim emocjom i wyrażaj siebie tak jak to czujesz!
Co za dużo, to niezdrowo!
W obecnych czasach mamy mnóstwo możliwości, do tego aby znaleźć dla siebie idealną formę aktywnego spędzania czasu. Dlatego warto szukać, próbować i… nie zniechęcać się!
Początki często bywają trudne, ale są bardzo potrzebne i ważne – uczą wiele o Nas samych. O tym, jak wiele potrafimy osiągnąć, kiedy jesteśmy w pełni zdeterminowani do działania. Jednak bardzo często zdarza się, że doświadczamy lekcji związanych z pokorą przed własnymi ograniczeniami.
No właśnie, a co jeśli nie przygotujesz się odpowiednio do wejścia w trening po dłuższej przerwie lub zdecydowanie przesadzisz z intensywnością?
Wtedy przychodzi pora na to, aby…
…odkryć potencjał, który jest ukryty w odprężającej kąpieli w wannie!
Doskonale wiemy, że aktywność fizyczna jest bardzo potrzebna, aby zachować własne zdrowie i sprawność na długie lata. Ale czy wiesz, że regeneracja jest tak samo ważna jak trening?
Rewelacyjnym sposobem na odprężenie obolałych mięśni po treningu jest kąpiel w wannie. Dzięki niej zmniejsza się napięcie mięśni i przyspiesza się proces usuwania toksyn z organizmu. Tak więc, jest fantastycznym pomysłem na zakończenie intensywnego i aktywnego dnia. W ten sposób sprawisz, że szybciej zaśniesz i jeszcze efektywniej będą zachodzić procesy regeneracyjne organizmu. A co najważniejsze, możesz stworzyć swoją prywatną sferę regeneracji bez wychodzenia z domu!
Domowy sposób na regenerację
Dobrze znana w świecie miłośników sportu jest kąpiel solankowa. Zasłynęła z tego, że łagodzi ból mięśni i stawów. Dzięki swoim właściwościom sprawia, że procesy regeneracyjne organizmu przebiegają szybciej i… o wiele efektywniej. Dzieje się tak, ponieważ kąpiel solankowa ma o wiele bardziej intensywne działanie przegrzewające niż tradycyjna kąpiel wodna. Już podczas kąpieli rozpoczynają się różne procesy biochemiczne, które trwają jeszcze długo po jej zakończeniu. A wiadomo, że nie tylko zawodowym sportowcom zależy na jak najszybszym powrocie na trening. Dodatkowym atutem takich kąpieli jest to, że w naturalny sposób wspiera organizm w czasie obniżonej odporności. Wykonanie kąpieli solankowej producenci zalecają po bardzo intensywnym wysiłku lub zawodach, najlepiej na 2 godziny przed snem. Dla bezpieczeństwa rekomendujemy skonsultować się z lekarzem czy taki rodzaj kąpieli jest odpowiedni dla Twojego stanu zdrowia.
Coraz bardziej na popularności zyskują zimne kąpiele, a to za sprawą wielu śmiałków, którzy tworzą każdego roku jeszcze liczniejszą grupę miłośników morsowania. Co roku, 1 stycznia Internet aż pęka w szwach od zdjęć z radosnymi ludźmi zanurzonymi w zimnej wodzie. Taki rodzaj kąpieli przyspiesza regenerację, zmniejszając mikro urazy i stany zapalne, które powstają w trakcie wysiłku fizycznego. Dzieje się tak dlatego, że zimno zwęża naczynia krwionośne, które po zakończonej sesji kąpielowej ponownie się rozszerzają i tym samym przyspieszają krążenie krwi. Można by to określić takim “treningiem” dla żył. W ten sposób organizm jest bardziej dotleniony i tym samym lepiej odżywiony. Dodatkowym atutem jest to, że zimna kąpiel wpływa wspaniale na Nasz umysł – jest to bowiem silny bodziec stresowy, z którym organizm musi sobie poradzić, a dzięki temu, że jest lepiej dotleniony poprawia się samopoczucie, a stres znika niczym ręką odjął. Zimna kąpiel rozpoczyna się już od 15 stopni Celsjusza i powinniśmy stopniowo się do niej przygotowywać, rozpoczynając dosłownie od krótkiej chwili.
W tym wszystkim nie można zapomnieć o tym, że klasyczna ciepła kąpiel jest ważnym elementem w procesie regeneracji po wysiłku fizycznym. Ciepło przyspiesza te procesy, a dodatkowo można się odprężyć i zrelaksować po intensywnym dniu.
Ruch to zdrowie!
Każdy z Nas już dobrze zna to powiedzenie. A jeszcze lepiej znamy to wspaniałe uczucie, które towarzyszy po ukończonym treningu. Radość miesza się z satysfakcją i poczuciem spełnienia! Bez wątpienia aktywna forma spędzenia wolnego czasu potrafi poprawić samopoczucie. Nawet jeśli przed przystąpieniem do ćwiczeń, brakowało siły i ochoty, to zaraz po tym – czujemy się jak nowonarodzeni! Wracają siły witalne i chęci do działania, wypełnia Nas pozytywna energia i… pojawia się uśmiech na twarzy.
Nikt nie powinien być skazany na przykre skutki siedzącego trybu życia. Dlatego tym bardziej wskazane jest, aby podarować sobie i swojemu ciału odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia.
Regularny wysiłek fizyczny wiąże się nie tylko z emocjonalnymi korzyściami, to również wspaniały sposób, aby zachować swoje zdrowie na długie lata. Mamy realny wpływ na to, aby zmniejszyć ryzyko niektórych chorób, które przychodzą z wiekiem.
Oczywiście organizm potrzebuje czasu, aby mógł zacząć czerpać korzyści związane z uprawianiem sportu, ale wiele z nich można odczuć już od pierwszego razu! Dlatego tak ważna jest regularność, aby z biegiem czasu przekonać się na własnej skórze jak bardzo ciało się odwdzięczy Tobie za wysiłek, którego się podejmujesz.
Sprawność w każdym wieku
Niezależnie od wieku możemy dbać o swoje zdrowie. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem, rekomendujemy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który oceni jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza.
Bycie aktywnym – nie oznacza robienia tylko “ogromnych wyczynów”. Pamiętajmy o tym, że każdy z Nas posiada swoje indywidualne predyspozycje, które warto i należy dobrać odpowiednio do swoich możliwości. Dlatego nie warto porównywać się z innymi, a bardziej skoncentrować się na sobie i swoich odczuciach. Bez względu na to, jaką formę aktywności fizycznej wybierzesz – upewnij się, że sprawia Tobie radość. Niestety w łatwy sposób swoją pasję można zmienić na przykry obowiązek. A przecież to na Twoim uśmiechu zależy Nam najbardziej!
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Proces regeneracji jest bardzo złożony i składa się z wielu czynników. Możesz stworzyć optymalne warunki dla organizmu, aby ten proces przebiegał sprawnie i szybko. Poniżej przedstawiamy krótki plan, aby maksymalnie zwiększyć możliwości regeneracyjne Twojego organizmu.
Warto pamiętać o tym, że przed każdym treningiem trzeba przygotować swoje ciało do czekającego na niego wysiłku wykonując odpowiednią rozgrzewkę.
A po zakończonym treningu zaleca się w miarowy i spokojny sposób zmniejszyć wysiłek dla organizmu poprzez “schłodzenie”. Tak, aby nie musiał doznawać szoku między trwaniem, a zakończeniem treningu. Dla przykładu jeśli tempo biegu w trakcie treningu było wymagające, to podczas “schłodzenia” powinno być lekkim truchtem.
Nade wszystko trzeba nawadniać organizm odpowiednią ilością wody, aby procesy regeneracyjne zachodziły w harmonijny sposób.
No i nie zapominajmy, że sen pełni również bardzo istotną rolę w procesie regeneracyjnym. A powiedzmy sobie szczerze – nic tak nie ułatwia zasypiania jak odprężająca kąpiel w wannie.
Podsumowanie
Aby cieszyć się swoim ulubionym sportem swobodnie, warto zapamiętać, że regeneracja jest równie ważna jak sam trening. Wszystko czego potrzebujesz jest w Twoim zasięgu i to bez wychodzenia z domu! Regenerująca kąpiel w wannie sprawi, że szybciej i łatwiej zregenerujesz swoje mięśnie po treningu, a dzięki temu zyskasz więcej czasu i energii na to co sprawia Tobie przyjemność!